Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začátky brodské atletiky

Brodská atletika prošla za dobu své existence několika vývojovými etapami, které dokumentovaly její rozvoj i stagnaci.

- Nejstarší etapou bylo období před druhou světovou válkou v brodském Sokole. Přesto, že se nedochovalo mnoho archivních materiálů, víme o výborných výkonech brodských atletů a to zejména ve sprintech a na středních tratích. Hlavním organizátorem byl známý sokolský pracovník Holešovský.

- Druhou etapou bylo období druhé světové války. Po zákazu Sokola startovali atleti pod hlavičkou SK Německý Brod. Výkony na středních tratích, ve výšce a ve vrhu koulí měly na tehdejší dobu velmi dobrou úroveň. Mezi hlavní trenéry patřil PhMr. Libor Žák a PhDr. Miroslav Choutka.

- Třetí etapou bylo poválečné období nejprve v Sokole a později v TJ Slovan Havlíčkův Brod, a to až do sloučení s TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Bylo to období velkého rozvoje atletiky ve městě. Atleti patřili mezi nejlepší v tehdejším Jihlavském kraji v soutěžích družstev i jednotlivců. Na atletické soutěže u sokolovny, kde dnes stojí obchodní dům Alej, chodilo několik stovek diváků. Čtyřproudý ovál měřil pouze 245 metrů, byly zde však sektory na výšku, dálku, tyč, kouli, disk a oštěp.

- Čtvrtou etapou bylo období stagnace v sedmdesátých letech. Atleti sice v Brodě trénovali, ale závodili za jiné oddíly (Jihlava, Pardubice, Chrudim).                                                                                                                V tomto období došlo k vybudování nového stadionu Na Losích se šestiproudou atletickou dráhou 400 metrů dlouhou.

- Pátou a poslední etapou je období od roku 1974, které znamená významný rozvoj atletiky v Brodě zaměřený na všechny kategorie od dospělých až po žactvo. Po několik let startovali brodští atleti v soutěžích družstev (muži, žákyně) ve Východočeském přeboru, později se oddíl zaměřil především na soutěže jednotlivců, z nichž mnozí se stali mistry Československa (medailová umístění zde).                                                                                         Oddíl atletiky TJ Jiskra Havlíčkův Brod se zaměřuje především na běžecké disciplíny, pro které jsou v Brodě, na rozdíl od technických disciplín, dobré podmínky.

V současné době má oddíl přes 60 členů. Nejlepší závodníci hostují v soutěžích družstev za TJ Slavoj Pacov. Závodníci se kromě běžeckých disciplín zaměřují i na technické disciplíny disk, oštěp, koule, skok vysoký a skok daleký.